MSPM101B0
Agastat Relays / TE Connectivity
MSPM101B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MSPM101B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MSPM101B0
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description SWITCH PUSH SPST-NC 0.1A 50V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Type:Standard
Termination Style:PC Pin
Switch Function:On-Mom
Series:MSPM
Panel Cutout Dimensions:Circular - 6.35mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:450-1102
Operating Temperature:-10°C ~ 80°C
Mounting Type:Panel Mount, Rear
Mechanical Life:-
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:-
Electrical Life:50,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NC Standard Panel Mount, Rear
Current Rating:100mA (DC)