MSL2041GU
Atmel (Microchip Technology)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MSL2041GU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MSL2041GU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MSL2041GU |
|---|---|
| Manufacturer | Atmel |
| Description | 4Str RGB or White LED Driver lighting |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 10.8V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 13.2V |
| Voltage - Output: | 9.6V |
| Type: | Linear |
| Topology: | - |
| Supplier Device Package: | 32-SOP |
| Series: | Adaptive SourcePower™ |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 32-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | No |
| Frequency: | - |
| Dimming: | PWM |
| Detailed Description: | LED Driver IC 4 Output Linear PWM Dimming 32-SOP |
| Current - Output / Channel: | - |
| Base Part Number: | MSL2041 |
| Applications: | Lighting |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MSL2041GU, use the request quote form to request MSL2041GU pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSL2041GU.The price and lead time for MSL2041GU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MSL2041GU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

