MSL0104RGBU1
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MSL0104RGBU1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MSL0104RGBU1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MSL0104RGBU1 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | LED Tri-Color Blue/Green/Red 7-Pin Chip 6922(2709Metric) T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.631 | $0.569 | $0.513 | $0.502 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | - |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 624nm Red, 527nm Green, 470nm Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V Red, 3.3V Green, 3.2V Blue |
| Viewing Angle: | - |
| Supplier Device Package: | 2709 (6922 Metric) |
| Size / Dimension: | 6.90mm L x 2.20mm W |
| Series: | MSL0104 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 7-SMD, Flat Lead |
| Other Names: | MSL0104RGBU11Y MSL0104RGBU12Y MSL0104RGBU13Y MSL0104RGBU1TR |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Millicandela Rating: | 700mcd Red, 1200mcd Green, 400mcd Blue |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 5.40mm x 1.60mm |
| Lens Color: | White |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 2.15mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Red, Green, Blue (RGB) 624nm Red, 527nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2.1V Red, 3.3V Green, 3.2V Blue 7-SMD, Flat Lead |
| Current - Test: | 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue |
| Configuration: | Independent |
| Color: | Red, Green, Blue (RGB) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MSL0104RGBU1, use the request quote form to request MSL0104RGBU1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSL0104RGBU1.The price and lead time for MSL0104RGBU1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MSL0104RGBU1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

