MS3475W24-61SX-LC
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS3475W24-61SX-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS3475W24-61SX-LC
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:24-61
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Chromate over Cadmium
Series:Military, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Packaging:Bulk
Other Names:DMS3475W24-61SX-LC
Orientation:X
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Number of Positions:61
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:Plastic
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Olive Drab
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:61 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Coupling Nut Diameter:1.777" (45.14mm)