MS3475W22-21PLC
Amphenol Aerospace Operations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS3475W22-21PLC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS3475W22-21PLC
Manufacturer Amphenol Aerospace Operations
Description CONN PLUG HSG MALE 21POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Type:For Male Pins
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:22-21
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium
Series:Military, MIL-DTL-26482 Series II
Packaging:Bulk
Other Names:AMS3475W22-21PLC
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:21
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Olive Drab
Features:Coupling Nut, Ground
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:21 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut, Ground
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum, Olive Drab Cadmium
Coupling Nut Diameter:1.656" (42.06mm)