MS3475W18-30BZ
Amphenol Aerospace Operations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS3475W18-30BZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS3475W18-30BZ
Manufacturer Amphenol Aerospace Operations
Description CONN HSG PLUG INLINE 30POS SCKT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Wire Gauge or Range - AWG:16 (1), 20 (29)
Usage:Shielded
Type Attributes:Environment Resistant
Type:For Female Sockets
Stacking Direction:Crimp
Shield Termination:Circular
Shell Material, Finish:-
Shell Finish:Aluminum
Series:Military, MIL-DTL-26482 Series II
RoHS Status:Bulk
Plug/Mating Plug Diameter:Olive Drab
Other Names:AMS3475W18-30BZ
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:30
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Manufacturer Part Number:MS3475W18-30BZ
Large Diameter Supplied:18-30
Insert Material:Aluminum, Olive Drab Cadmium
Includes:-
Features:Coupling Nut, Ground
Expanded Description:30 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut, Ground
Current - Max/Contact:Bayonet Lock
Coupling Nut Material, Plating:1.391" (35.33mm)