MS3475L14-15A
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS3475L14-15A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS3475L14-15A
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Type:For Male Pins
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:14-15
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Series:Military, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Packaging:Bulk
Other Names:DMS3475L14-15A
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:15
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:Plastic
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Silver
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:15 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum Alloy, Electroless Nickel
Coupling Nut Diameter:1.183" (30.05mm)