MS3472L18-30SZ
Amphenol Aerospace Operations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS3472L18-30SZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS3472L18-30SZ
Manufacturer Amphenol Aerospace Operations
Description CONN RCPT 30POS WALL MNT SCKT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:600VAC
Type Attributes:Environment Resistant
Termination:Crimp
Shell Size - Insert (Convert From):Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Shell Material, Finish:-
Series:Military, MIL-DTL-26482 Series II
RoHS Status:Bulk
Other Names:AMS3472L18-30SZ
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:30
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Manufacturer Part Number:MS3472L18-30SZ
Large Diameter Supplied:18-30
Features:-
Expanded Description:30 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:7.5A, 13A