MS3102R28-22PY
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS3102R28-22PY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS3102R28-22PY
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT MALE 6POS SOLDER CUP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:900VAC, 1250VDC
Termination:Solder Cup
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:28-22
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Series:Military, MIL-DTL-5015, MS
Packaging:Bulk
Other Names:IMS3102R28-22PY
MS3102R2822PY
Orientation:Y
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:6
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:-
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver
Current Rating:22A, 135A