MS27467T19B11HC-LC
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS27467T19B11HC-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS27467T19B11HC-LC
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:For Male Pins
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:19-11
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Chromate over Cadmium
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Packaging:Bulk
Other Names:DMS27467T19B11HC-LC
Orientation:C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Positions:11
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Insert Material:Plastic
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Olive Drab
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:11 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Coupling Nut Diameter:1.516" (38.51mm)