MS27467T17F26SB-LC
Souriau Connection Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS27467T17F26SB-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS27467T17F26SB-LC
Manufacturer Souriau Connection Technology
Description CONN PLUG HSG FMALE 26POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:17-26
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Nickel
Series:MIL-DTL-38999 Series I
Packaging:Bulk
Other Names:1792-36623
Orientation:B
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:26
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Thermoplastic
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Silver
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:26 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum Alloy, Nickel
Coupling Nut Diameter:1.406" (35.71mm)