MS27467E25B61PCLC
Amphenol Aerospace Operations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS27467E25B61PCLC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MS27467E25B61PCLC
Manufacturer Amphenol Aerospace Operations
Description CONN PLUG HSG MALE 61POS INLINE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Type:For Male Pins
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:25-61
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Packaging:Bulk
Other Names:AMS27467E25B61PCLC
MS27467E25B61PCLC-ND
Orientation:C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Positions:61
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Olive Drab
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:61 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium over Nickel
Coupling Nut Diameter:1.875" (47.63mm)