MS13
APEM Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MS13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MS13 |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH SLIDE SP3T 300MA 6V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.60 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 6V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Switch Travel: | 2.00mm |
| Switch Function: | On-On-On |
| Series: | MS |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 679-1851 MS13-ND |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Operating Force: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Detailed Description: | Slide Switch SP3T Through Hole |
| Current Rating: | 300mA (DC) |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit: | SP3T |
| Actuator Type: | Standard |
| Actuator Material: | Thermoplastic |
| Actuator Length: | 2.00mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MS13, use the request quote form to request MS13 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MS13.The price and lead time for MS13 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MS13.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


