MS11
Apex Microtechnology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MS11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MS11 |
|---|---|
| Manufacturer | Apex Microtechnology |
| Description | CONN PIN RCPT .025-.037 30/STRIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $44.81 | $42.172 | $39.536 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $36.90 | $35.582 | $33.606 | |||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Tail Type: | No Tail |
| Tail Diameter: | - |
| Socket Depth: | 0.155" (3.94mm) |
| Series: | Apex Precision Power® |
| Pin Hole Diameter: | - |
| Packaging: | Strip |
| Other Names: | 598-1478 598-2025 598-2025-ND MS11-ND |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Hole Diameter: | 0.059" ~ 0.061" (1.50mm ~ 1.55mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Length - Overall: | 0.155" (3.94mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Insertion Force: | - |
| Flange Diameter: | 0.076" (1.93mm) |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Pin Receptacle Connector 0.025" ~ 0.037" (0.64mm ~ 0.94mm) No Tail Solder |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Board Thickness: | - |
| Accepts Square Pin Size: | 0.025" (0.64mm) |
| Accepts Pin Diameter: | 0.025" ~ 0.037" (0.64mm ~ 0.94mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MS11, use the request quote form to request MS11 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MS11.The price and lead time for MS11 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MS11.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

