MS-147-C(LP)-1
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MS-147-C(LP)-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MS-147-C(LP)-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MS-147-C(LP)-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose |
| Description | CONN COAX SWITCH PLUG R/A 50OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $21.09 | $19.038 | $18.24 | $17.10 | ||
Specifications
Data sheet
| Shield Termination: | Crimp |
|---|---|
| Series: | MS-147 |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | *MS-147-C(LP)-1 H2802 MS147CLP1 |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Mounting Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 12000 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | 2 pcs - 1 Connector, 1 Heat Shrink |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Housing Color: | Silver |
| Frequency - Max: | 6GHz |
| Features: | Internal Switch |
| Fastening Type: | Snap-On |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | Coaxial Switch - 4.8mm Plug Dia Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line), Right Angle Solder |
| Contact Termination: | Solder |
| Connector Type: | Plug, Male Pin |
| Connector Style: | Coaxial Switch - 4.8mm Plug Dia |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Center Contact Material: | Beryllium Copper |
| Cable Group: | 1.5D-HQEW |
| Body Material: | Phosphor Bronze |
| Body Finish: | Nickel |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MS-147-C(LP)-1, use the request quote form to request MS-147-C(LP)-1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MS-147-C(LP)-1.The price and lead time for MS-147-C(LP)-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MS-147-C(LP)-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

