MRX402-A
NKK Switches
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRX402-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRX402-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRX402-A |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH ROTARY 2POS 2A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $15.00 | $14.00 | $13.80 | $13.60 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $12.00 | $11.60 | $11.40 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 30V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | MR |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 6.35mm Dia |
| Other Names: | 360-2883 MR-X402-A MRX402-A-ND MRX402-A-RO MRX402-A-RO-ND MRX402A |
| Operating Force: | 3.059 ~ 15gfm |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Poles per Deck: | 4 |
| Number of Decks: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Index Stops: | Fixed |
| Features: | Sealed - Flux Protection |
| Detailed Description: | Rotary Switch 2 Position 4PDT 2A (AC), 1A (DC) 125VAC Panel Mount, Through Hole |
| Depth Behind Panel: | 27.30mm |
| Current Rating: | 2A (AC), 1A (DC) |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Contact Finish: | - |
| Circuit per Deck: | 4PDT |
| Angle of Throw: | 45° |
| Actuator Type: | Knob |
| Actuator Length: | 13.00mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRX402-A, use the request quote form to request MRX402-A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRX402-A.The price and lead time for MRX402-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRX402-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

