MRX12-1A71
Standex-Meder Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRX12-1A71 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRX12-1A71 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRX12-1A71 |
|---|---|
| Manufacturer | Standex-Meder Electronics |
| Description | REED RELAY SPST-NO 12V ATEX PLAS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $16.16 | $14.884 | $14.246 | $14.033 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $12.97 | $11.907 | $11.482 | |||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 9 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 2 VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switching Voltage: | 200VAC, 200VDC - Max |
| Series: | MRX |
| Release Time: | 0.2ms |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 374-1395-5 8712171200 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Operate Time: | 0.5ms |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Sealed - Fully |
| Contact Rating (Current): | 500mA |
| Contact Material: | - |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 1.3 kOhms |
| Coil Power: | 110 mW |
| Coil Current: | 9.0mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRX12-1A71, use the request quote form to request MRX12-1A71 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRX12-1A71.The price and lead time for MRX12-1A71 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRX12-1A71.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

