MRT 400-BULK
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRT 400-BULK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRT 400-BULK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRT 400-BULK |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | FUSE BRD MNT 400MA 250VAC RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.175 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 250V |
|---|---|
| Size / Dimension: | 0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm) |
| Series: | MRT |
| Response Time: | Slow |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can, Vertical |
| Other Names: | 0692-0400-01 0692040001 507-1107 MRT 400 MRT 400BULK MRT 400SHORT MRT400 MRT400BULK MRT400SHORT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Melting I²t: | 0.9 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.25 Ohms |
| Current Rating: | 400mA |
| Color: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 35A |
| Approvals: | CCC, CE, CSA, cURus, SEMKO, VDE |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRT 400-BULK, use the request quote form to request MRT 400-BULK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRT 400-BULK.The price and lead time for MRT 400-BULK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRT 400-BULK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
