MRS16000C2400FCT00
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRS16000C2400FCT00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRS16000C2400FCT00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRS16000C2400FCT00 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | Res Thin Film 240 Ohm 1% 2/5W ±50ppm/C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.024 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm) |
| Series: | MRS16 |
| Resistance: | 240 Ohms |
| Power (Watts): | 0.4W |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | Axial |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 240 Ohms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film |
| Composition: | Metal Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRS16000C2400FCT00, use the request quote form to request MRS16000C2400FCT00 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRS16000C2400FCT00.The price and lead time for MRS16000C2400FCT00 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRS16000C2400FCT00.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
