MRMS541D
Murata Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRMS541D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRMS541D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRMS541D |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Description | MAGNETIC SWITCH UNIPOL 3MINI FLP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.4 V ~ 3.8 V |
|---|---|
| Test Condition: | -40°C ~ 85°C |
| Technology: | Magnetoresistive |
| Supplier Device Package: | 3-Mini FLP |
| Series: | - |
| Sensing Range: | 3mT Trip, 0.7mT Release |
| Polarization: | South Pole |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | SOT-23-3 Flat Leads |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | 490-9638-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Unipolar Switch |
| Features: | Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Digital Switch Unipolar Switch Push-Pull Magnetoresistive 3-Mini FLP |
| Current - Supply (Max): | 310µA |
| Current - Output (Max): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRMS541D, use the request quote form to request MRMS541D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRMS541D.The price and lead time for MRMS541D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRMS541D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
