MRMS205A
Murata Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRMS205A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRMS205A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRMS205A |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Description | MAGNETIC SWITCH UNIPOLAR 3MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | -40°C ~ 85°C |
| Technology: | Magnetoresistive |
| Supplier Device Package: | 3-MM |
| Series: | - |
| Sensing Range: | 3mT Trip, 0.2mT Release |
| Polarization: | South Pole |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | 490-9620-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Unipolar Switch |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Digital Switch Unipolar Switch Push-Pull Magnetoresistive 3-MM |
| Current - Supply (Max): | 15µA |
| Current - Output (Max): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRMS205A, use the request quote form to request MRMS205A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRMS205A.The price and lead time for MRMS205A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRMS205A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

