MRF24J40-I/ML
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRF24J40-I/ML with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRF24J40-I/ML with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRF24J40-I/ML |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | MRF24J40 Series IEEE 802.15.4? 2.4 GHz RF Transceiver QFN-40 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.543 | $4.10 | $3.698 | $3.618 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.4 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Type: | TxRx + MCU |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | SPI |
| Sensitivity: | -95dBm |
| RF Family/Standard: | 802.15.4 |
| Protocol: | Zigbee®, MiWi® |
| Power - Output: | 0dBm |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | MRF24J40IML |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Modulation: | O-QPSK |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| GPIO: | 6 |
| Frequency: | 2.4GHz |
| Detailed Description: | IC RF TxRx + MCU 802.15.4 Zigbee®, MiWi® 2.4GHz 40-VFQFN Exposed Pad |
| Data Rate (Max): | 625kbps |
| Current - Transmitting: | 23mA |
| Current - Receiving: | 19mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRF24J40-I/ML, use the request quote form to request MRF24J40-I/ML pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRF24J40-I/ML.The price and lead time for MRF24J40-I/ML depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRF24J40-I/ML.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

