MRD10CSTR
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRD10CSTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRD10CSTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRD10CSTR |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SW ROTARY DIP BCD COMP 0.4VA 20V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Washable: | No |
|---|---|
| Voltage Rating: | 20VAC/DC |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Series: | MRD |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm), Full |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Other Names: | 1571212-1 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 10 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Mechanical Life: | 20,000 Steps |
| Length: | 0.276" (7.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height Above Board: | 0.130" (3.30mm) |
| Features: | Process Sealed |
| Electrical Life: | 10,000 Steps |
| Detailed Description: | Dip Switch BCD Complement 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 0.4VA 20VAC/DC |
| Current Rating: | 0.4VA |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | BCD Complement |
| Body Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Actuator Type: | Rotary for Tool |
| Actuator Level: | Flush, Recessed |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRD10CSTR, use the request quote form to request MRD10CSTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRD10CSTR.The price and lead time for MRD10CSTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRD10CSTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


