MR4-2-Z
Copal Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MR4-2-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MR4-2-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MR4-2-Z |
|---|---|
| Manufacturer | Copal Electronics |
| Description | SWITCH ROTARY 2POS 500MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $11.082 | $10.921 | $9.636 | |||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $9.315 | $9.154 | $8.994 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 125V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | MR |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 6.50mm Dia |
| Operating Force: | 9.993gfm |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Poles per Deck: | 4 |
| Number of Decks: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Index Stops: | Fixed |
| Features: | Sealed - Flux Protection |
| Detailed Description: | Rotary Switch 2 Position 4PDT 500mA (AC) 125VAC Panel Mount, Through Hole |
| Depth Behind Panel: | 25.50mm |
| Current Rating: | 500mA (AC) |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit per Deck: | 4PDT |
| Angle of Throw: | 36° |
| Actuator Type: | Round (3.17mm Dia), Slotted |
| Actuator Length: | 19.00mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MR4-2-Z, use the request quote form to request MR4-2-Z pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MR4-2-Z.The price and lead time for MR4-2-Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MR4-2-Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
