MR052C472KAA
AVX Corporation
MR052C472KAA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MR052C472KAA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MR052C472KAA
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 4700PF 200V X7R RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Series:Ceralam® MR
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Style:Formed Leads
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max):0.235" (5.97mm)
Features:-
Detailed Description:4700pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:4700pF