MQ6038E24B-FSR
Mechatronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MQ6038E24B-FSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MQ6038E24B-FSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MQ6038E24B-FSR |
|---|---|
| Manufacturer | Mechatronics |
| Description | FAN AXIAL 60X38MM 24VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $17.05 | $16.234 | $15.22 | $14.712 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $13.495 | $12.683 | $12.429 | |||
Specifications
Data sheet
| Width: | 38.00mm |
|---|---|
| Weight: | 0.234 lb (106.14g) |
| Voltage Range: | - |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Static Pressure: | 2.111 in H2O (525.8 Pa) |
| Size / Dimension: | Square - 60mm L x 60mm H |
| Series: | MQ6038 |
| RPM: | 11000 RPM |
| Other Names: | 1570-1138 |
| Operating Temperature: | - |
| Noise: | 64.0 dB(A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Frame: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Blade: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Current Rating: | 0.720A |
| Bearing Type: | Ball |
| Approvals: | CE, cUL, TUV, UL |
| Air Flow: | 69.2 CFM (1.94m³/min) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MQ6038E24B-FSR, use the request quote form to request MQ6038E24B-FSR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MQ6038E24B-FSR.The price and lead time for MQ6038E24B-FSR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MQ6038E24B-FSR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


