MQ56K00L
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MQ56K00L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MQ56K00L
Manufacturer Vishay Precision Group
Description MQ56K00L 0.05% REELED
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.05%
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Series:MQ
Resistance:56 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:-
Package / Case:1812 (4532 Metric), J-Lead
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:56 kOhms ±0.05% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1812 (4532 Metric), J-Lead Metal Foil