MPXV8510DK016T1
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV8510DK016T1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV8510DK016T1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPXV8510DK016T1 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC PRESSURE SENSOR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.3 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Series: | - |
| Power - Output: | - |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 32-QFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation or Protocol: | FSK, OOK |
| Memory Size: | 8kB Flash, 512B SRAM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 315MHz, 434MHz |
| Features: | - |
| Detailed Description: | RF Transmitter FSK, OOK 315MHz, 434MHz PCB, Surface Mount Antenna 32-QFN Exposed Pad |
| Data Rate (Max): | - |
| Data Interface: | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting: | - |
| Applications: | TPM (Tire Pressure Monitor) |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPXV8510DK016T1, use the request quote form to request MPXV8510DK016T1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPXV8510DK016T1.The price and lead time for MPXV8510DK016T1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPXV8510DK016T1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
