MPXV6115V6T1
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV6115V6T1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV6115V6T1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPXV6115V6T1 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | Pressure Sensor 0.2V to 4.6V -115kPa to 0kPa Gage/Vacuum Automotive 8-Pin SMD T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $17.346 | $15.657 | $14.122 | $13.815 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SOP |
| Series: | - |
| Pressure Type: | Vacuum |
| Port Style: | No Port |
| Port Size: | - |
| Package / Case: | 8-SMD, Gull Wing |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.2 V ~ 4.6 V |
| Other Names: | 935310913118 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | -16.68 PSI (-115 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Maximum Pressure: | -58.02 PSI (-400 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor -16.68 PSI (-115 kPa) Vacuum 0.2 V ~ 4.6 V 8-SMD, Gull Wing |
| Accuracy: | ±1.5% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPXV6115V6T1, use the request quote form to request MPXV6115V6T1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPXV6115V6T1.The price and lead time for MPXV6115V6T1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPXV6115V6T1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
