MPXV5004GPT1
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV5004GPT1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPXV5004GPT1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPXV5004GPT1 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | SENSOR PRESSURE SMD 8-SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $10.692 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Termination Style: | PCB |
| Supplier Device Package: | 8-SOP |
| Series: | MPXV5004 |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Port Style: | Barbed |
| Port Size: | Male - 0.13" (3.17mm) Tube |
| Package / Case: | 8-SMD, Gull Wing, Side Port |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 4.9 V |
| Other Names: | 935313727128 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | 0.57 PSI (3.92 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 2.32 PSI (16 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 0.57 PSI (3.92 kPa) Vented Gauge Male - 0.13" (3.17mm) Tube 1 V ~ 4.9 V 8-SMD, Gull Wing, Side Port |
| Accuracy: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPXV5004GPT1, use the request quote form to request MPXV5004GPT1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPXV5004GPT1.The price and lead time for MPXV5004GPT1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPXV5004GPT1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
