MPXC12DT1
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPXC12DT1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPXC12DT1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPXC12DT1 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | SENSOR PRESSURE 10KPA CHIP PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.402 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 6 V |
|---|---|
| Termination Style: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | MPX12 |
| Pressure Type: | Differential |
| Port Style: | No Port |
| Port Size: | - |
| Package / Case: | 4-SIP Module |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 65 mV (3V) |
| Other Names: | 935317223128 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | 1.45 PSI (10 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 10.88 PSI (75 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 1.45 PSI (10 kPa) Differential 0 mV ~ 65 mV (3V) 4-SIP Module |
| Accuracy: | ±10% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPXC12DT1, use the request quote form to request MPXC12DT1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPXC12DT1.The price and lead time for MPXC12DT1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPXC12DT1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
