MPT-06-6.30-03-L-V
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPT-06-6.30-03-L-V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPT-06-6.30-03-L-V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPT-06-6.30-03-L-V |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Description | VERTICAL POWER TERMINAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 54 pcs | 108 pcs | 540 pcs | 1026 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.62 | $5.52 | $5.244 | $4.416 | $3.864 | |
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Voltage Rating: | 812V |
| Termination: | Solder |
| Series: | Powerstrip™ MPT |
| Row Spacing: | - |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | SAM9732 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions: | 6 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Board Guide |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Current Rating: | 30A |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Header, Male Blades |
| Connector Style: | - |
| Color: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPT-06-6.30-03-L-V, use the request quote form to request MPT-06-6.30-03-L-V pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPT-06-6.30-03-L-V.The price and lead time for MPT-06-6.30-03-L-V depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPT-06-6.30-03-L-V.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


