MPS80WGW
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPS80WGW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPS80WGW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPS80WGW |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SENSOR REED SW SPST-NO SCRW 2PCS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | - |
|---|---|
| Type: | Reed Switch |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Series: | MPS |
| Package / Case: | Rectangular, Wire Leads |
| Output Type: | SPST-NO |
| Other Names: | *MPS80WGW CKN6007 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C (TA) |
| Must Release: | 50.80mm |
| Must Operate: | 50.80mm |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Magnetic Reed Switch Magnet SPST-NO Screw Terminal Rectangular, Wire Leads |
| Actuator Material: | Magnet |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPS80WGW, use the request quote form to request MPS80WGW pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPS80WGW.The price and lead time for MPS80WGW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPS80WGW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

