MPR20C470RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPR20C470RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPR20C470RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPR20C470RJ |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 470 OHM 20W 5% TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.89 | $5.321 | $3.962 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Supplier Device Package: | TO-220-2 |
| Size / Dimension: | 0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm) |
| Series: | MPR, CGS |
| Resistance: | 470 Ohms |
| Power (Watts): | 20W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Other Names: | 1-1623809-8 1-1623809-8-ND 116238098 A105524 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.748" (19.00mm) |
| Features: | Flame Proof, Non-Inductive, Safety |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 470 Ohms ±5% 20W Through Hole Resistor TO-220-2 Flame Proof, Non-Inductive, Safety Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPR20C470RJ, use the request quote form to request MPR20C470RJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPR20C470RJ.The price and lead time for MPR20C470RJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPR20C470RJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
