MPR20C220RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPR20C220RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPR20C220RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPR20C220RJ |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 220 OHM 20W 5% TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.89 | $5.321 | $3.962 | $3.127 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Supplier Device Package: | TO-220-2 |
| Size / Dimension: | 0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm) |
| Series: | MPR, CGS |
| Resistance: | 220 Ohms |
| Power (Watts): | 20W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Other Names: | 1-1623809-2 1-1623809-2-ND 116238092 A105521 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.748" (19.00mm) |
| Features: | Flame Proof, Non-Inductive, Safety |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 220 Ohms ±5% 20W Through Hole Resistor TO-220-2 Flame Proof, Non-Inductive, Safety Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPR20C220RJ, use the request quote form to request MPR20C220RJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPR20C220RJ.The price and lead time for MPR20C220RJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPR20C220RJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
