MPQ8039GN-Z
MPS (Monolithic Power Systems)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPQ8039GN-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPQ8039GN-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPQ8039GN-Z |
|---|---|
| Manufacturer | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Description | IC HALF-BRIDGE PWM 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.269 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 7.5 V ~ 24 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 7.5 V ~ 24 V |
| Technology: | Power MOSFET |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC-EP |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Rds On (Typ): | 100 mOhm |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Output Configuration: | Half Bridge |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Load Type: | Inductive |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | PWM |
| Features: | - |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Temperature, UVLO |
| Detailed Description: | Half Bridge Driver General Purpose Power MOSFET 8-SOIC-EP |
| Current - Peak Output: | 9A |
| Current - Output / Channel: | 4.25A |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPQ8039GN-Z, use the request quote form to request MPQ8039GN-Z pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPQ8039GN-Z.The price and lead time for MPQ8039GN-Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPQ8039GN-Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
