MPQ4570GF-AEC1
MPS (Monolithic Power Systems)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPQ4570GF-AEC1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPQ4570GF-AEC1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPQ4570GF-AEC1 |
|---|---|
| Manufacturer | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Description | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 75 pcs | 150 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.82 | $4.30 | $3.87 | $3.526 | ||
| 300 pcs | 525 pcs | 1050 pcs | 2550 pcs | ||
| $3.182 | $2.855 | $2.408 | $2.288 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 49.5V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 55V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP-EP |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 1589-1315-1 1589-1315-1-ND 1589-1315-5 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 520kHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output: | 3A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPQ4570GF-AEC1, use the request quote form to request MPQ4570GF-AEC1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPQ4570GF-AEC1.The price and lead time for MPQ4570GF-AEC1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPQ4570GF-AEC1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

