MPP-1156-36-DSE-2G
Sullins Connector Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPP-1156-36-DSE-2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MPP-1156-36-DSE-2G
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Description CONN EDGE DUAL FMALE 72POS 0.156
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Series:-
Read Out:Dual
Pitch:0.156" (3.96mm)
Packaging:Tray
Operating Temperature:-
Number of Rows:2
Number of Positions/Bay/Row:36
Number of Positions:72
Mounting Type:Board Edge, Straddle Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Insulation:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Gender:Female
Flange Feature:-
Features:Card Extender
Contact Type:Full Bellows
Contact Material:Spinodal
Contact Finish Thickness:-
Contact Finish:Gold
Color:Brown
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Card Thickness:0.062" (1.57mm)