MPM82
Sanken Electric Co., Ltd.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPM82 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPM82 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPM82 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DC DC CONVERTER 5V 10W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Input (Min): | 8V |
| Voltage - Input (Max): | 30V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Supplier Device Package: | TO-220F-8 |
| Size / Dimension: | 0.39" L x 0.17" W x 0.67" H (10.0mm x 4.3mm x 16.9mm) |
| Series: | MPM |
| Power (Watts): | 10W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-8 (Formed Leads), 5 Leads |
| Other Names: | MPM82 DK Q7813247B T2204460B |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 125°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OCP, OTP, OVP, UVLO |
| Efficiency: | 93% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 8V - 30V Input |
| Current - Output (Max): | 2A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPM82, use the request quote form to request MPM82 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPM82.The price and lead time for MPM82 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPM82.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


