MPM80
Sanken Electric Co., Ltd.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPM80 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPM80 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPM80 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DC DC CONVERTER 3-16V 32W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.80 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 3 ~ 16 V |
| Voltage - Input (Min): | 8V |
| Voltage - Input (Max): | 30V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Supplier Device Package: | TO-220F-8 |
| Size / Dimension: | 0.39" L x 0.17" W x 0.67" H (10.0mm x 4.3mm x 16.9mm) |
| Series: | MPM |
| Power (Watts): | 32W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-8 (Formed Leads), 5 Leads |
| Other Names: | MPM80 DK Q7813247 T2204460 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 125°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OCP, OTP, OVP, UVLO |
| Efficiency: | 95% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3 ~ 16 V 2A 8V - 30V Input |
| Current - Output (Max): | 2A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPM80, use the request quote form to request MPM80 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPM80.The price and lead time for MPM80 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPM80.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


