MPM-10-3.3
MEAN WELL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPM-10-3.3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPM-10-3.3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPM-10-3.3 |
|---|---|
| Manufacturer | MEAN WELL |
| Description | AC/DC CONVERTER 3.3V 8.3W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.00 | $10.681 | $10.053 | $9.739 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 3.3V |
| Voltage - Input: | 80 ~ 264 VAC |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 1.80" L x 1.00" W x 0.85" H (45.7mm x 25.4mm x 21.5mm) |
| Series: | MPM-10 |
| Power (Watts): | 8.3W |
| Package / Case: | 4-DIP Module |
| Other Names: | 1866-3458 MPM-10-3.3-ND |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Load Regulation: | ±0.5% |
| Line Regulation: | ±0.3% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Universal Input |
| Efficiency: | 78% |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 3.3V 2.5A 80 ~ 264 VAC Input |
| Current - Output (Max): | 2.5A |
| Approvals: | CB, CE, cURus, TUV |
| Applications: | Medical |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPM-10-3.3, use the request quote form to request MPM-10-3.3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPM-10-3.3.The price and lead time for MPM-10-3.3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPM-10-3.3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
