MPI4040R1-1R0-R
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPI4040R1-1R0-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPI4040R1-1R0-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPI4040R1-1R0-R |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FIXED IND 1UH 3.7A 40 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.69 | $1.57 | $1.135 | |||
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | |||
| $0.869 | $0.773 | $0.749 | |||
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm) |
| Shielding: | Shielded |
| Series: | MPI4040 |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 1816 (4540 Metric) |
| Other Names: | 283-4130-6 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Metal Composite |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Inductance: | 1µH |
| Height - Seated (Max): | 0.047" (1.20mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Detailed Description: | 1µH Shielded Wirewound Inductor 3.7A 40 mOhm 1816 (4540 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 40 mOhm |
| Current Rating: | 3.7A |
| Current - Saturation: | 7.7A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPI4040R1-1R0-R, use the request quote form to request MPI4040R1-1R0-R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPI4040R1-1R0-R.The price and lead time for MPI4040R1-1R0-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPI4040R1-1R0-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
