MPI001/RP/WH/12
Arcolectric (Bulgin)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPI001/RP/WH/12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MPI001/RP/WH/12
Manufacturer Arcolectric (Bulgin)
Description SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:24V
Type:Vandal Resistant, Illuminated
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:Off-Mom
Series:-
Panel Cutout Dimensions:Circular - 19.20mm Dia
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:750,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Illumination Voltage (Nominal):12 VDC
Illumination Type, Color:LED, White
Features:Stainless Steel
Electrical Life:35,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NO Vandal Resistant, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:50mA (DC)