MPI-900-230
Bel
MPI-900-230
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPI-900-230 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MPI-900-230
Manufacturer Bel
Description XFRMR LAMINATED 900VA CHAS MOUNT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 8 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Weight:20 lbs (9.1kg)
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 115V, Series 230V
Voltage - Primary:100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Isolation:4000Vrms
Type:Laminated Core
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:133.30mm L x 139.70mm W
Series:MPI
Secondary Winding(s):Dual
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Power - Max:900 VA
Other Names:595-1749
MPI-900-230-ND
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Height - Seated (Max):117.80mm
Current - Output (Max):Parallel 7.8A, Series 3.9A