MPI-300-28
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPI-300-28 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MPI-300-28
Manufacturer Bel
Description XFRMR LAMINATED 300VA CHAS MOUNT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Weight:7.8 lbs (3.5kg)
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Voltage - Primary:100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Isolation:4000Vrms
Type:Laminated Core
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:104.80mm L x 113.10mm W
Series:MPI
Secondary Winding(s):Dual
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Power - Max:300 VA
Other Names:595-1968
MPI-300-28-ND
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Height - Seated (Max):98.20mm
Current - Output (Max):Parallel 21.4A, Series 10.7A