MPG-22342
Bud Industries, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPG-22342 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPG-22342 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPG-22342 |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries, Inc. |
| Description | CABLE GLAND 30-38MM PG42 BRASS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $58.30 | |||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Cable Gland |
|---|---|
| Thread Size: | PG42 |
| Series: | MPG |
| Panel Hole Size: | 2.130" (54.1mm) |
| Other Names: | 377-2228 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material: | Brass, Nickel Plated |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Includes: | Gasket |
| Detailed Description: | Cable Gland 1.18" ~ 1.50" (30.0mm ~ 38.0mm) Brass, Nickel Plated PG42 Silver |
| Conduit Hub Size: | - |
| Color: | Silver |
| Cable Diameter: | 1.18" ~ 1.50" (30.0mm ~ 38.0mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPG-22342, use the request quote form to request MPG-22342 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPG-22342.The price and lead time for MPG-22342 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPG-22342.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
