MPDTY303S
Murata Power Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPDTY303S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPDTY303S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPDTY303S |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions |
| Description | DC DC CONVERTER 0.8-5.5V 44W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 0.8 ~ 5.5 V |
| Voltage - Input (Min): | 6.5V |
| Voltage - Input (Max): | 14V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Size / Dimension: | 1.09" L x 0.61" W x 0.17" H (27.8mm x 15.4mm x 4.2mm) |
| Series: | MPD |
| Power (Watts): | 44W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 22-SMD Module |
| Other Names: | 490-4574 490-4574-1 490-4574-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, OTP, SCP, UVLO |
| Efficiency: | 92% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 5.5 V 8A 6.5V - 14V Input |
| Current - Output (Max): | 8A |
| Control Features: | Enable, Active Low |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPDTY303S, use the request quote form to request MPDTY303S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPDTY303S.The price and lead time for MPDTY303S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPDTY303S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
