MPC5HDW12.0
Bivar, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPC5HDW12.0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPC5HDW12.0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPC5HDW12.0 |
|---|---|
| Manufacturer | Bivar, Inc. |
| Description | LED PANEL INDICATOR RED 2V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.67 | $3.056 | $2.567 | $2.20 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $1.956 | $1.772 | $1.63 | |||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 625nm |
|---|---|
| Voltage: | 2V |
| Viewing Angle: | 45° |
| Type: | LED |
| Termination Style: | Wire Leads - 12" (304.80mm) |
| Series: | MPC5 |
| Ratings: | Vf (Typ), If (Max) |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.32" (8.13mm) |
| Other Names: | 492-1556 MPC5HDW120 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 25mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) |
| Lens Color: | Red |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Lamp Color: | Red |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | LED Panel Indicator Red Diffused 45° 2V 30mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Wire Leads - 12" (304.80mm) |
| Current: | 30mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPC5HDW12.0, use the request quote form to request MPC5HDW12.0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC5HDW12.0.The price and lead time for MPC5HDW12.0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPC5HDW12.0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

