MPC563MZP66
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPC563MZP66 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPC563MZP66 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPC563MZP66 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | Freescale 32-bit MCU, Power Arch, 512KB Flash, 66MHz, -40/+125degC, Automotive Grade, PBGA 388 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $159.549 | $144.017 | $129.898 | $127.074 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | FLASH |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | 388-PBGA (27x27) |
| Series: | MPC5xx |
| RoHS Status: | Tray |
| Reverse Recovery Time (trr): | 66MHz |
| Requires: | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type: | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Size: | CAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART |
| Polarization: | 388-BBGA |
| Oscillator Type: | A/D 32x10b |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Operating System: | PowerPC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Part Number: | MPC563MZP66 |
| Expanded Description: | PowerPC MPC5xx Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 388-PBGA (27x27) |
| Description: | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388BGA |
| Data SRAM Bytes: | - |
| Data Converters: | 2.5 V ~ 2.7 V |
| Core Size: | 32K x 8 |
| Controller Series: | External |
| Connectivity: | 32-Bit |
| Clock Rate: | 56 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPC563MZP66, use the request quote form to request MPC563MZP66 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC563MZP66.The price and lead time for MPC563MZP66 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPC563MZP66.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
