MPC5554MZP112
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPC5554MZP112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPC5554MZP112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MPC5554MZP112 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | NXP 32-bit MCU, Power Arch core, 2MB Flash, 112MHz, -40/+125degC, Automotive Grade, PBGA 416 |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $58.432 | $52.744 | $47.573 | $46.539 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.35 V ~ 1.65 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 416-PBGA (27x27) |
| Speed: | 112MHz |
| Series: | MPC55xx Qorivva |
| RAM Size: | 64K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 2MB (2M x 8) |
| Peripherals: | DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 416-BBGA |
| Other Names: | 935309507557 |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of I/O: | 256 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 112MHz 2MB (2M x 8) FLASH 416-PBGA (27x27) |
| Data Converters: | A/D 40x12b |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | e200z6 |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MPC5554MZP112, use the request quote form to request MPC5554MZP112 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC5554MZP112.The price and lead time for MPC5554MZP112 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPC5554MZP112.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
